Gençler Osmanlıca Yarıştı

09 Mayıs 2018 Çarşamba
Bu yazı 6298 defa görüntülenmiştir

İstanbul'daki Liseler arası Osmanlıca Bilgi Yarışmasının İl Finali yapıldı.

Osmanlıca Yarışması’nda birinci belli oldu

İstanbul'da 116 liseden 5000 öğrenci arasında düzenlenen Osmanlıca Yarışması sonuçlandı.

 

Finale kalan 6 okul, yarışmayı kazanmak için yazım yanlışı, hata bulma, kelime anlamı ve kitabe okuma kategorilerinde ter döktü. Kıyasıya bir rekabet sonunda Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci oldu. 

 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bağcılar Belediyesi, Uluslararası Eğitimciler Derneği ve Hayrat Vakfı tarafından il genelinde hayata geçirilen ''Liseli Gençler Osmanlıca Yarışıyor'' projesinde sona gelindi. Gençlere, Osmanlıcanın kolay olduğunu göstermek, basit seviyede okumayı öğretmek amacıyla 9, 10, 11 ve 12.  Sınıflar arasında gerçekleştirilen yarışmaya 39 ilçede bulunan 116 liseden 5000 öğrenci katıldı.

24 saat verilen Osmanlıca eğitimini tamamlayan öğrenciler arasında yapılan elemeler sonucunda 6 okul finale kaldı. Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı’nda yapılan yarışmanın son ayağında Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Bağcılar Hayreddin Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi, Avcılar Şehit Murat Kocatürk Anadolu İmam Hatip Lisesi, Sancaktepe Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Gaziosmanpaşa Kazım Karabekir Anadolu İmam Hatip Lisesi jüri karşısına çıktı.

 

''AYNI PUANI PAYLAŞAN OKULLARA YEDEK SORULAR  SORULDU''

 

Her okulu 3 öğrencinin temsil ettiği yarışmada finalistler cümle okuma, yazım yanlışı, hata bulma, kelime anlamı ve kitabe okuma kategorilerinde mücadele etti. Çok heyecanlı oldukları gözlenen öğrencilere arkadaşları alkışlarıyla destek verdi. Jüri üyeleri, kıyasıya bir rekabet içinde geçen yarışmada 1. ve 2.’yi belirlemekte zorlandı. Aynı puanı paylaşan okullar arasında birinciyi seçmek için yedek sorular soruldu. Yarışmayı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci olarak bitirdi. İkinciliği Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi üçüncülüğü ise Bağcılar Hayrettin Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi aldı.

 

 

 

Başarılı gelenlere ödülleri İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Hayrat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Metin Uçar ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz verdi.

 

''GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEĞE YÜRÜYEMEZ''

 

Öğrencileri tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci şöyle konuştu: “Bu yarışmada öğrencilerimizin ne kadar heyecanlandıklarını beraberce gördük. Bu ne demek bu konu onlar için çok önemli. Bu konuyu çok önemsiyorlar. Bu çalışmalardan emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

 

Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan: “Bu yarışmadaki amaç geçmişimizle günümüz arasındaki köprüyü sağlamlaştırmak köprüyü tekrar inşa etmek. Yarışmaya katılan bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum''

 

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı: ''Geçmişini tarihini bilmeyen geleceğe yürüyemez. Güzel bir çalışma ve güzel bir etkinlik oldu. Emeği geçenleri tebrik ediyorum''

Metin Uçar: ''Bu tür çalışmalar artarak ve başarılı olarak devam ediyor. Bu projeye katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize de başarılar diliyorum''

 

Finale katılan öğrencilerin tamamına Osmanlıca Mealli Kur’an-ı Kerim verildikten sonra

1. olan okulun öğrencilerine Umre ve Kudüs hediyesi

2. olan okulun öğrencilerine Umre hediyesi

3. olan okulun öğrencilerine Umre hediyesi

4. olan okulun öğrencilerine tam altın

5. olan okulun öğrencilerine yarım altın

6. olan okulun öğrencilerine çeyrek altın ödülleri verildi.


 ULUED 

Haberin GörselleriGörüntülenme

Bu haber 6298 defa görüntülenmiştir.

Yayın Tarihi

09 Mayıs 2018 Çarşamba