İLİM MECLİSLERİ, CENNET BAHÇELERİDİR.


10 Mart 2020 Salı
Bu yazı 10585 defa görüntülenmiştir

                                              İLİM MECLİSLERİ, CENNET BAHÇELERİDİR.
            Bu dünyadaki Cennet bahçeleridir, ilim meclisleri. İnsanın dostları ile hasbihal ettiği, maddi ve manevi nimetlerden istifade ettiği, dertlerini unuttuğu, kalbinin gıdasını aldığı, ruhunun teneffüs ettiği güzide mekanlardır.
           Yapılan ilmi dersler, mütalaalar; aklın, ruhun ve kalbin gıdası olurlar. Bu meclislere girenler, gül bahçesine girmiş gibi olurlar. Manevi zevkin tadına varırlar. Aynı zamanda dünyevi dertlerini alan, yerine sevinçlerini paylaşan dostlarla buluşurlar. 
          Bu buluşmalara katılmak çok kolaydır. Ancak, çok maniler çıkar. Zîra, büyükler; hayırlı işlerin çok muzır manileri olur, diyerek bu manilere aldanmayın, bu tuzaklara kapılmayın diye talebelerini uyarmışlardır. Peki; manileri aşmak, sorunları ortadan kaldırmak, nefsi susturmak için ne yapmalıyız sorusuna niyet etmeli ve plan yapmalı diye cevap verebiliriz. 
          Peygamber Efendimiz (sallâllâhu aleyhi ve sellem) ve ashabı bir sohbet meclisinde oturuyorlarken, Efendimiz (sallâllâhu aleyhi ve sellem): “-Cennet bahçelerine uğradığınız zaman istifade ediniz.” buyurdular. Sahabeler: “-Cennet bahçeleri nerelerdir, yâ Rasûlâllah?” diye sordular. Efendimiz (sallâllâhu aleyhi ve sellem): “-Oralar, ilim meclisleridir.” buyurarak cevap verdi. (Tirmizî, Deavât, 82/3510)
           Buraların Cennet bahçesi olduğunun göstergesi, toplantıdan ayrılırken kalpte oluşan huzur ve rahattır. Ve “iyi ki gelmişim, çok iyi oldu” düşüncesidir. Ve şimdiye kadar katılan hiç kimsenin pişman olmamasıdır.
          Bu düşüncelerle planladığımız bölge toplantısını, 4-5 Nisan tarihlerinde, Türkiye genelinde on beş merkezde icra edeceğiz inşallah. Bu merkezler aşağıda belirtilmiştir. Cumartesi sabah 10’da başlayacak olan buluşma, pazar günü saat 16’da bitirilecektir.

             Kıymetli hocalarımızın ilminden, ihlasından istifade edeceğimiz bu buluşmada, en yakın merkezde, siz değerli eğitim gönüllüsü dostlarımızı aramızda görmekten mesrur olacağız.
             Not: Adresler il temsilcilerinden öğrenilecektir.

           Merkezler: İstanbul, Ankara, Denizli, Isparta, Nevşehir, Rize, Ağrı, Diyarbakır, Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep, Kütahya, Hatay/İskenderun ve Tokat/Erbaa


 ULUED 


Görüntülenme

Bu haber 10585 defa görüntülenmiştir.

Yayın Tarihi

10 Mart 2020 Salı