Aydınlık Yarınlara


02 Mart 2022 Çarşamba
Bu yazı 1405 defa görüntülenmiştir

 

“Kaybedeni Olmayan Yarışma”

AYDINLIK YARINLARA

ÜCRETSİZ ÖDÜLLÜ ONLİNE KİTAP OKUMA YARIŞMASI

 

Türkiye merkezli olarak tüm Dünyada Aydınlık Yarınlara isimli kitap okuma yarışması düzenleniyor. Yurt içinden ve yurt dışından bu yarışmaya katılmak isteyenler, www.aydinlikyarinlara.com adresinden kayıt olmaları gerekiyor. Web sayfasında detaylı bilgilerin yer aldığı Aydınlık Yarınlara Kitap Okuma Yarışması, Millî Eğitim Bakanlığının izni ve onayı ile yürütülüyor.

Bu yarışmaya katılan bütün öğrenciler, çok faydalı bir kitap okuyarak hem öğrenecek hem eğlenecekler. Bu yarışmaya; İlkokul, Ortaokul ve Lise (Açık Lise dahil) öğrencileri katılabileceklerdir.

Bu etkinlik; “Dünya, eğitimle güzelleşir” sloganıyla hareket eden, milli ve manevi değerlerimizle donanımlı nesiller yetiştirmek için çaba gösteren Uluslararası Eğitimciler Derneği tarafından düzenlenmektedir.

Yarışma hakkında, Uluslararası Eğitimciler Derneği’nden alınan bilgiler şu şekildedir.

 

OKUYAN, ARAŞTIRAN, DÜŞÜNEN NESİL

Okuyan, araştıran, düşünen, tahlil ve analiz yapabilen, öğrendiklerini hayata geçiren nesillerin yetişmesine katkı sağlamak ayrıca kültür ve medeniyetimizin gençlere tanıtılmasına, milli tarih şuurunun kazandırılmasına, güzel ahlâkın yaygınlaştırılmasına, güvenilir kitaplarla destek olmak, yarışmanın önemli amaçları arasında yer alıyor.

 Yarışmada ayrıca, öğrencilerde; okuma alışkanlığının daha üst seviyelere çıkarılmasına, kelime hazinesinin zenginleştirilmesine, toplumda; okuma kültürünün yerleştirilmesine, kitap sevgisinin arttırılmasına da zemin hazırlanmış olacak.

 

YÜZLERCE KİŞİYE ÖDÜL

              Yarışmaya katılan öğrencilere, her kategoride kıymetli ödüller veriliyor. Yarışma İlkokul, ortaokul ve lise kısmında ayrı ayrı ilk beşe verilecek ödüller şu şekildedir.

1.lere Yarım Altın + İsme Özel Hediye

2.lere Çeyrek Altın + İsme Özel Hediye

3.lere Gram Altın + İsme Özel Hediye

4.lere 500 TL + İsme Özel Hediye

5.lere 500 TL + İsme Özel Hediye

 

DERECEYE GİREMEZSEM DİYE ÜZÜLMEYİN

Bu yarışmada 70 puan ve üzeri alan öğrenciler başarılı kabul edilerek, aralarından 220 öğrenciye çekilişle ödül verilecektir. 220 hediye; her sınıf seviyesinde yapılacak çekilişle yirmişer kişiye verilecektir. Hediye olarak; isme özel hediye seti verilecektir.

 

YARIŞMAYI DUYURANLARA DA ÖDÜL VAR 

Bu yarışmayı duyuran ve öğrenci kayıt ettiren danışmanlara da ödül var. Bunun için www.aydinlikyarinlara.com adresinden girip Danışman Kayıt kısmından kayıt olmak gerekmektedir. Kayıt esnasında verilen danışman kodu ile öğrenci kayıt ettirebilirsiniz. Kayıt ettirdiğiniz öğrenci sınava girip en az 45 puan alması durumunda danışmanlığınız tescillenmektedir. Ve kaç öğrenci için danışman olursanız o kadar çekiliş hakkı kazanmaktasınız.

Öğrenciler de başka öğrenciler için danışman olabilirler. Veliler de kendi çocukları ve çevreleri için danışman kaydı yapabilirler. Danışman ödülleri de şu şekildedir:

 • 10 kişiye 500 TL
 • 20 kişiye 250 TL’lik alışveriş çeki
 • 20 kişiye İsme Özel hediye seti

 

KİTAPLAR

 İlkokul öğrencileri; Yazar Ramazan Batmaz’ın “Benim Kılavuzum” kitabından,

Ortaokul öğrencileri Yazar Kürşat İmalı’nın “Harika Hikâyeler” kitabından,

Lise öğrencileri ise Dr. İdris Tüzün’ün “Delilleriyle İman Esasları” kitabından sorumlu olacaklardır.

 

SON BAŞVURU 20 MART

Yarışmaya kayıtlar 20 Mart 2022 saat:23.59’a kadar devam edecektir.

 

ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ

Kayıt yapan öğrenciler; www.aydinlikyarinlara.com adresinden Öğrenci Giriş butonundan girerek belirlenen kitabın pdfsini ücretsiz okuyabilir ve sesli olarak dinleyebilirler.

Ayrıca kitap satın almak isteyen öğrenci ve velilerimiz; internetten sipariş vererek veya seçkin kitapçılardan bu kitapları temin edebilecekler. Bununla beraber, iller ve ilçelerde belirlenen kitap temin/satış noktalarından da ulaşılabileceklerdir.

 

KAYITLAR İNTERNET ADRESİNDEN

Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler; www.aydinlikyarinlara.com adresinden kaydolacaklardır. Öğrenci Kaydı yaparken, danışman referans kodu girmek isteğe bağlıdır.  

 

SINAV ONLİNE YAPILACAK

Türkiye saati ile tüm dünyada aynı gün aynı saatte sınav yapılacaktır.  27 Mart Pazar günü çevrim içi yapılacak olan sınavların saatleri ise şu şekildedir.

İlkokullar saat: 13’te

Ortaokullar saat: 16’da

Liseler saat: 19’da

Soruların çoktan seçmeli olacağı sınavda ilkokul soruları 3 şıklı, ortaokul soruları 4 şıklı ve lise soruları 5 şıklı olacaktır.

50 dakika sürecek sınavda, öğrencilere 40 soru sorulacaktır.

 

DENEME SINAVI

Öğrencilerin kendileri denemesi, soru şekillerini görmesi ve heyecanlarını yenmesi için 6 Mart Pazar günü deneme sınavı yapılacaktır. Deneme sınavına girmek isteğe bağlıdır. Deneme sınavı 6 martta, asıl sınav gibi saatleri, süresi ve şekli birebir aynı olacaktır.

 

YARIŞMA TAKVİMİ

Deneme Sınavı

6 Mart 2022

Son Başvuru Tarihi

20 Mart 2022

Sınav Tarihi

27 Mart 2022

Sınav Sonuçlarının Açıklanması

08 Nisan 2022

İtirazların Değerlendirilmesi

12- 22 Nisan 2022

Ödüllerin Gönderilmesi

1-15 Mayıs 2022

 

SINAV UYGULAMA ESASLARI ŞU ŞEKİLDEDİR.

 

 1. Kayıtlar; www.aydinlikyarinlara.com adresinden yapılacaktır.
 2. Aydınlık Yarınlara Kitap Okuma Yarışması, gönüllülük esasına dayalı olarak düzenlenecektir.
 3. Öğrenciler, sınava online olarak www.aydinlikyarinlara.com adresinden gireceklerdir. Yarışma sonuçları da bu adresten duyurulacaktır. 
 4. İlkokullar için sınav tarihi: 27 Mart 2022 Pazar günü saat 13.00
 5. Ortaokullar için sınav tarihi: 27 Mart 2022 Pazar günü saat 16.00
 6. Liseler için sınav tarihi: 27 Mart 2022 Pazar günü saat 19.00
 7. Sınava zamanında girip cevapları en kısa sürede göndermek esastır. Buna göre aynı puanı alan öğrenciler olursa, sınavını önce bitiren öğrenci sıralamada öne geçer. Misal: 13.40’ta sınavı bitirip en yüksek puanı alan öğrenci ile 13.50’de bitirip aynı puanı alan bir öğrenci karşılaştırıldığında 13.40’ta bitiren öğrenci birinci, 13.50’de bitiren öğrenci ise, ikinci kabul edilir. Bunlara rağmen aynı puanı alıp aynı zaman diliminde (saniye ve saliselere bakılacaktır) gönderip dereceye giren öğrenciler olursa sadece onlar için ek sınav yapılacaktır.
 8. Sorular çoktan seçmeli olacaktır.
 9.  İlkokulda sorular 3 şıklı, ortaokulda 4 şıklı, lisede 5 şıklı olacaktır.
 10.  Süre 50 dakikadır. (Sisteme geç giren öğrencilere ek süre verilmeyecektir.)
 11.  40 soru sorulacaktır. 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. Her soru 2,5 puan değerinde olup öğrencinin verdiği her yanlış cevap için doğru toplam puanından 0,50 puan eksilecektir.
 12. Engelli bireylerin etkinliğe katılımını teşvik edici, kolaylaştırıcı ve etkinlikten azami şekilde faydalanmalarını sağlamak amacı ile öğrenci kayıtlarında öğrencinin engel durumu öğrenilecektir.

Görme engelli yarışmacılarımız için kitaplarımız, seslendirilerek yarışma sitesine yüklenmiştir. Kitapları sesli olarak dinleyebilirler. Görme engelli yarışmacılar için velileri, sınav esnasında soruları okuyarak destek verebilirler.

 1. Sorular ve cevapları 30 martta www.aydinlikyarinlara.com adresinden yayınlanacaktır.

Yarışma ile ilgili itirazların e-posta yolu ile aydinlikyarinlara@ulued.org  adresinden 30 Mart ile 12 Nisan tarihleri arasında yapılması gerekmektedir. Gelen itirazlar 12 -22 Nisan tarihleri arasında değerlendirilecektir. İtirazlara e-posta yolu ile cevap verilecektir.

 1. Sınav sonuçları 08/04/2022 tarihinde www.aydinlikyarinlara.com adresinden ilan edilecektir.
 2.  Burada belirtilmeyen durumlarda Milli Eğitim Bakanlığının izni, bilgisi ve onayı dahilinde alınacak kararlar geçerli olacaktır.
 3. Veli İzin Onayı: Veli, kayıt esnasında aşağıdaki metni okuyup onayladıktan sonra kayıt yapabilecektir.

Veli İzin Onayı: Uluslararası Eğitimciler Derneği (ULUED) tarafından düzenlenen Aydınlık Yarınlara Kitap Okuma Yarışması’na, kayıt formunda bilgileri yazılı olan çocuğumun katılımcı olmasına izin veriyorum.

 1. Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları hususunda kendi beyanları esas alınacak olup yarışmayı kazandıkları takdirde bilgilerini ibraz etmeleri istenecektir.
 2. Yarışma ile ilgili bilgiler yarışmacılara SMS yolu ile bildirilecektir. Her hâlükârda yarışma ile ilgili gelişmeleri yarışma sitesinden takip etmek, yarışmacının sorumluluğundadır.
 3. Derneğimizden kaynaklanmayan internet ve elektrik kesintisi gibi durumlardan derneğimiz sorumlu değildir.
 4. Yarışmacılar, kayıt esnasında Kişisel Verilerin Korunması ile ilgili aydınlatma metnini okuyup ve açık rıza onayını verdikten sonra kaydolabilirler.

 

 

EDP ve STK'lardan BÜYÜK DESTEK

Bu anlamlı ve faydalı yarışma için Millî Eğitim Bakanlığı’ndan izin ve onay alınmıştır. Ayrıca Eğitime Destek Platformu ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları bu yarışmaya destek vermektedir.

 

YARIŞMANIN HAKLARI

 

Aydınlık Yarınlara Kitap Okuma Yarışması’nın tüm hakları Uluslararası Eğitimciler Derneği’ne aittir. Her hakkı mahfuzdur.  Teveccühünüz için teşekkür ederiz.

 

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Yarışma Web Adresi: www.aydinlikyarinlara.com    

E-Posta: aydinlikyarinlara@ulued.org   

İletişim Numaraları: 0 (553) 786 81 89 & 0 (555) 777 00 42 & 0 (551) 262 03 67

 

Posta Adresi: ULUSLARARASI EĞİTİMCİLER DERNEĞİ

Merkez Adresi:  Eyüp Sultan Mah. Tabaklı  Sok. No:2/7 Sancaktepe / İstanbul  - -    Kurumsal tel: ☎️ 0 (553) 786 81 89

 

 ulued@ulued.org     ---      www.ulued.org     Facebook: http://tiny.cc/uluedf       Twitter: http://tiny.cc/uluedt

YouTube: http://tiny.cc/uluedy      İnstagram: http://tiny.cc/uluedi

 


 ULUED 


Görüntülenme

Bu haber 1405 defa görüntülenmiştir.

Yayın Tarihi

02 Mart 2022 Çarşamba